Sapáková Jana - akordeon

(roz. Pištěláková), akordeonistka, sopranistka a hudební pedagožka
*1968, Brno.

V letech 1974−82 studovala hru na akordeon u Aloise Zouhara a zpěv u Heleny Halířové na LŠU v Mercově ulici v Brně.
Později studovala hru na akordeon na brněnské konzervatoři (1982−88)
u Jana Tesaře a Františka Lavičky.
Pedagogicky i metodicky ji dále ovlivnili Marcela Slaná, Petr Zámečník, Josef Pančík a Pavel Feldmann.

Působila na ZUŠ Jaroslava Kvapila (1986−97), kde vyučovala hru na akordeon a hudební nauku. Stejné obory vyučuje od roku 1997 na ZUŠ Vítězslavy Kaprálové. Od roku 2011 se zde stala ředitelkou.
Její akordeonová třída je jednou z předních u nás.
Žáci Jany Sapákové se účastní celostátních a mezinárodních akordeonových soutěží, na kterých získávají přední ocenění a prvenství (Ústřední kolo akordeonové soutěže ZUŠ ČR v letech 1994−2011, 2008, 2016, diplom za nejúspěšnějšího pedagoga roku; Medzinárodná akordeónová súťaž (MAS) Poprad;
Concorso Internationale per Fisarmonicisti classici e variété; Confederation Internationale des
Accordeonistes (C.I.A.) a další).

Během své umělecké praxe spolupracovala jako sopranistka se souborem Brněnští madrigalisté (1986−1992) a externě s operetním souborem Národního divadla v Brně (1987−2003).

Se soubory se účastnila mezinárodních soutěží, festivalů a zahraničních vystoupení (Německo, Rakousko, Polsko, Řecko, Spojené státy americké, atd.).

Jako akordeonistka spolupracovala v letech 1987−2003 s orchestrem Národního divadla v Brně (představení Řek Zorba, Vídeňská krev, Dům U bílého koníčka) a v letech 2005−10 s orchestrem Městského divadla Brno (Oliver, Šumař na střeše).